عربي | Kurdi | Türkçe | English

Salah Ammo, Suriye’nin kuzeydoğusunda (Irak ve Türkiye sınırındaki Al Hassaka bölgesi) Derbesiye Kasabası’nda 1978 yılında Suriyeli Kürt bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Bu bölgedeki insanlar arasında büyüdü ve kendi kültürel ve müzikal geleneklerine dahil oldu. Bölgede yaşayan Kürtler, Araplar, Türkler, Ermeniler ve Süryaniler gibi farklı etnik grupların müzik, dil, gelenek ve kültürleri hakkında çok şey öğrendi.

Salah, 2004 yılında Suriye’nin başkenti Şam’da bulunan Yüksek Müzik Enstitüsü’nden buzuki ve perküsyon alanlarında eğitimini tamamlayarak mezun oldu. Çeşitli müzik topluluklarında buzuki çaldı, akademide öğretmenlik yaptı, besteci ve şarkıcı olarak çalıştı. Danimarkalı ‘Oriental Mood’ Müzik Topluluğuyla ‘Ortadoğu’dan Fotoğraflar’ festivali kapsamında Tunus’ta “Al-Medine Festivali”, Kahire’de Mısır Sanat Merkezi, Suriye’de Şam Opera Evi gibi yerlerde birbirinden farklı izleyicilerin olduğu konserlerde çaldı.

2007 yılında Joussour (Cüsur) Müzik Topluluğunu kurdu ve yöneticiliğini yaptı. Suriye ve Arap dünyasının, Cüsur Grubu (‘Cüsur’ anlamı ‘köprüler’) çeşitli performanslar sayesinde bölgenin şarkıları ve kültürlerini göstermesi nedeniyle kısa sürede Suriye’deki en önemli müzik gruplarından biri oldu.
Cüsur Grup’un katıldığı konserler arasında: Şam Sanat Evi, Şam Opera Evi, Şam Ulusal Müze, İskenderiye Opera Evi (Sayed Derviş Tiyatro), Doha Katar Ulusal Tiyatro, Erivan’da Arno Babajanyan Konser Salonu’nun yanı sıra ve Kahire Opera Evinde gerçekleştirilen 19’uncu Konferans ve Arap Müziği Festivali’ni sayabiliriz. Cüsur Grubu 2009 yılında Ermenistan’ın Vendezor şehrinde sunan üç olağanüstü Konserler için ödül kazandı.

Cüsur Grubu’na bir albüm yapmaları için Belçika-Mısır örgütü “Mawred El-Al-Thaqafi” tarafından 2010 yılında destekte bulunuldu. Albüm “Yerler ve Yönler” adı altında 2011 yılında yayımlandı. Salah buzuki çalarak, oyuncu, besteci ve şarkıcı olarak kayıtlarda yer aldı.

Salah, Danimarka Kültür ve Kalkınma Merkezi tarafından sunulan, Kopenhag Sanat Residence projesi ile çeşitli müzik atölyelerine (workshopa) katıldı. Berlin Devlet Operası ve Suriye Kalkınma Vakfı tarafından düzenlenen “Dramatic Interpretation” üzerine bir atölye çalışmasına ve Şam’da British Council ve Al-Mawred Al-Thaqafi (Kültürel Kaynak) işbirliğiyle Kültürel Yönetim üzerine düzenlenen atölyelere katıldı.

Salah’ın besteleri Kürtçe ve Arapça şarkıların yanısıra film ve tiyatro oyunları için hazırlanmış enstrümantal müzikleri içerir.
Ammo’nun bestelediği film ve tiyatro müzikleri içinde Alfoz Tanjur’un yönettiği ve Al Jazeera Documentary (Katar) tarafından çekilen belgesel film “Şam Taksi”, Ziad Kalthoum yönettiği belgesel film “Ay Dil”, ayrıca Suriye ve Tunus Kartaca Festivali’nde oynanan Hakim Marzouki’nin tiyatro oyunu “Bissat Ahmedi” bulunmaktadır.
Son olarak Salah Ammo’nun buzuki, ses ve çeşitli enstrümanların yer aldığı kendi bestelerinden oluşan ilk albümü “Sabah Esinti” 2011 yılında yayınladı.